ALEŠ HÁMA: „POKIAĽ SA S MOJÍM AUTOM NIEČO STANE, TAK TO BUDEM VEDIEŤ.“

Už 10. rok využíva Aleš Háma našu GPS jednotku ONI system.

Pri príležitosti tohoto okrúhleho výročia sme s ním urobili rozhovor. Aleš ochotne zodpovedal všetky naše otázky a vy teraz máte jedinečnú príležitosť prečítať si, čo stihol zažiť s jednotkou ONI system. Možno sa inšpirujete s akými spôsobmi môžete chrániť svoje auto aj vy.

 

Tento rok je to presne 10 rokov, čo ste klientom našej spoločnosti. Za túto dobu ste 4 × menili auto, v ktorom bola nainštalovaná naša GPS jednotka ONI system. Kedy ste sa rozhodli, že chcete svoje auto chrániť?

Pred niekoľkými rokmi som zakúšal v divadle s Ivankou Chýlkovou a ona mi o vás rozprávala. Bolo to akurát v dobe, kedy sa mi stala taká veľmi kuriózna príhoda. Za bieleho dňa mi ukradli auto a ja som tak začal vážne premýšľať, ako môžem svoje ďalšie vozidlo zabezpečiť, aby sa mi to už znovu nestalo. Do toho ste sa mi ozvali vy s ponukou spolupráce. Ja som ju samozrejme strašne rád prijal, pretože sa tým vyriešil môj problém.

Ako ste s našimi službami spokojný?

Za dobu desiatich rokov som nešťastie, a to klepem na drevo, nemal žiadny taký podobný incident. Vďaka tomu, ako svoje služby poskytujete, mám o svojom aute absolútny prehľad. Viem, kde bolo, kde je a kedy ho má manželka. Môžem si tiež vytvoriť knihu jázd, čo samozrejme ocení moja účtovníčka.  Pracujete tak, aby sa človek cítil komfortne, aby bol v kľude a spokojný. A naviac mu poskytnete pocit bezpečia. A práve istota je pre mňa veľmi dôležitá. Myslím si, že toto je veľká prednosť vašej spoločnosti.

Zmienili ste sa, že vám kedysi ukradli auto. Mohli by ste nám to viac priblížiť?

Vtedy pred rokmi, kedy mi ukradli auto, to bola dosť nepríjemná situácia. Zmenila mi život a premýšľanie. Vyšiel som z domu vyliať vedro a videl som, ako zhruba 30 metrov odo mňa cez ulicu lezú do môjho auta dve ženy. Z toho jedna, myslím si, bol preoblečený chlap. Ja som na nich začal kričať, čo tam robia! A oni sa zabuchli v aute. Tá, čo sedela za volantom, mala cigaretu a v kľude fajčila. Vôbec sa nestresovala. Ja som začal jačať. Zhora pribehol sused, postavil sa pred auto a zablokoval ich. Oni o kúsok cúvli a odišli a susedovi pritom prešli cez nohu. Celé to mohlo trvať len minútu. Celá situácia bola fakt hrozne divná, a naviac ju celú viedla moje manželka s dvojročným synom.

Momentálne od nás máte jednu GPS jednotku, ale áut máte viac. Neuvažovali ste o tom, že by sme vám jednotky namontovali aj do ďalších áut, napríklad do manželkinho alebo do auta niekoho iného z rodiny?

Samozrejme uvažoval, lenže svoje druhé auto mám v prenájme len na krátko. Kedy som ho mal prenajaté na dlhšiu dobu, určite by som o tom uvažoval. Potom mám ešte ďalšie auto, ale to je prastaré. Má už 20 rokov a je už skôr taký veterán, tam je zabezpečenie zbytočné. Je to auto skôr do prírody, do lesa. Tým, že som poľovník, chodím na ryby a mám dvoch chlapcov, tak jazdíme veľa do prírody na rôzne expedície. Používam ho skôr ako naše letné auto.

Akým autom jazdíte vy sám?

Som ohľadne áut dosť konzervatívny. Mám rád, keď sú niečím mimoriadne a vyjadrujú osobnosť majiteľa. V súčasnej dobe mám vašu jednotku v svojom už štvrtom aute – Subaru Forester. Myslím si, že pri autách platí jeden z Murphyho zákonov: Každá inovácia je krokom späť. Ta stará doba pekných áut, kedy jednoduchosť bola prednosťou, je už dávno preč. Ale stále si myslím, že ten Forester je dravec.

Dostal ste sa s vaším autom po dobu užívania jednotky do situácie, ktorá pre vás nebola príjemná?

Spomínam si na jeden incident, kedy mi na Smíchově skoro vykradli auto. Bol som práve v štúdiu a nahrával. Auto som mal plné vecí. Bol by som pracoval ešte dalšie hodiny a vôbec by som nevedel, že mi niekto rozbil zadné sklo. Ale vďaka vašej notifikačnej SMS (o nehode na parkovisku) som vybehol von. Bohužiaľ som zlodeja už nezastihol a vlastne ani neviem, prečo to urobil. Nestál som na zlom mieste a ani mi nič neukradli. Mal som len rozbité zadné okno a vo vnútri dlažobnú kocku.

A po druhé sa mi stala skôr taká smiešna príhoda. Bol som práve v divadle, keď mi akurát od vás prišla SMS o odťahu môjho vozidla. Rýchlo som vybehol von, aj keď som na sebe mal historický kostým. Ako som bežal, už som len videl, ako mi auto odťahujú. Pretože som za chvíľu mal ísť na javisko, tak som to už nemohol riešiť a odťahovku som nestihol. Až potom, ako som prišiel vyzdvihnúť auto, som sa pýtal: „Prečo ste mi ako odtiahli auto? Mal som predsa lístok za oknom!“ A oni mi povedali: „To bolo na základe udania. Niekto šiel okolo a videl, že stojíte blízko pri prechode. A podľa vyhlášky sme vás teda museli odtiahnuť.“ Je to také typicky české. Zaparkoval som blízko pri prechode, ale nie na prechode. Ten človek, ktorý ma udal, tam vraj stál a čakal až ma odtiahnu.

Pozeráte sa niekedy spätne do webového portálu na záznam svojich jázd?

Keď jazdíme do zahraničia, tak sa spätne pozerám, kde všade sme s autom jazdili. Príde mi to ako výhodná vec. Človek má prehľad o tom, kde všade to auto bolo a koľko sa s ním najazdilo. A ešte naviac tieto údaje môžem použiť ako evidenciu pre knihu jázd.

Využívate identifikáciu vodiča pomocou čipu?

Keď nasadám do auta a chcem naštartovať, tak sa predtým identifikujem priložením čipu. Inak by som nenaštartoval. Takto sa mi už nemôže stať, že mi auto niekto ukradne ako minule.

Minulý rok sme vyvinuli novú prenosnú GPS jednotku, ktorá sa dá magneticky uchytiť napríklad na spodnú časť auta, vložiť do batožiny alebo na bicykel. Ovláda sa pomocou mobilnej aplikácie alebo cez náš portál. Môžete si tiež nastaviť zóny, v ktorých sa bude zariadenie pohybovať, a systém vás tiež môže na rôzne situácie upozorňovať pomocou SMS. Viete si predstaviť, k čomu by sa vám hodila?

Mne to príde super a poviem vám aj prečo. Ja som poľovník a často mám v aute flinty. A napríklad benzínka je celkom rizikové miesto. Pretože keď si na pumpe potrebujem odskočiť na toalety, bojím sa, že mi flinty medzitým niekto ukradne. Kedy som si ale túto vašu jednotku umiestnil napríklad do vnútra puzdra, už by  sa báť nemusel.

Je niečo, čo by ste nám ako firme odporučil? Máte nejaké nápady, čo by sa dalo vylepšiť alebo na čom je treba zapracovať?

Pre mňa je najpodstatnejšie, že ma zbavujete starostí, a ešte k tomu mi doprajete komfort toho, že pokiaľ sa niečo s mojím autom stane, tak to budem vedieť. To je pre mňa dôležité. Majetok je jedna vec, ale v tom aute väčšinou sedí niekto blízky, a to je to kľúčové. Celkovo som spokojný.


 

Chcete sa aj vy zbaviť starostí o svoje auto ako Aleš Háma?

Späť na zoznam aktualít

Kontaktujte nás

NONSTOP dispečing
ONI system
+421 650 540 062

Obchodné oddelenie
ONI system
+421 486 112 266

Účtovné oddelenie
ONI system
+421 486 112 266